Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczne grzybobranie

Dnia 31.10.2023 r. Straż Leśna Nadleśnictwa Głusko wspólnie z Policją Dobiegniew prowadziła akcję poszukiwawczą starszej osoby, zakończoną sukcesem. Starszy Pan zadzwonił na nr 112 gdzie uzyskał pomoc.

 

   Trwa sezon na grzyby, Lasy Państwowe zapraszają amatorów grzybobrania
 i jednocześnie przypominają, że na terenach i drogach leśnych poruszamy się tylko pieszo lub rowerem. Samochodem w lesie można poruszać się tylko drogami publicznymi a jest ich niemało. Natomiast parkować można w lesie na parkingach leśnych przy drogach publicznych.

    No to dojechaliśmy, teraz pieszo ruszamy w las. Jest to czas relaksu, kontaktu z naturą i radości, jeśli zbiory są udane. Jednakże aby tak było, musimy przestrzegać kilku zasad by się w lesie nie zgubić i tak:

  • Zapamiętajmy położenie słońca. Jeśli wejdziemy do lasu mając je przed sobą to aby wrócić musimy je mieć za plecami. Oczywiście słońce się ,,przesuwa” po nieboskłonie dlatego ten ,,patent” działa tylko w ciągu 1-2 godzin.
  • Zapamiętajmy punkty charakterystyczne miejsca z którego ruszamy. Mogą to być: linia energetyczna, wieża telefonii komórkowej, ruchliwa droga, tory kolejowe, rzeka lub jezioro.
  • Wchodźmy do lasu w dwie lub więcej osób i zachowajmy kontakt wzrokowy lub głosowy jeśli zajdzie potrzeba.
  • W przypadku zabłądzenia, znajdźmy  najbliższy słupek oddziałowy (betonowy słupek z oznaczeniami liczbowymi) i skontaktuj się z nadleśnictwem i podaj wszystkie numery znajdujące się na słupku oraz najbliższą nam znaną miejscowość w okolicy lasu w którym zabłądziliśmy. 
  • A teraz najnowsze i chyba najlepsze rozwiązanie, miejmy ze sobą naładowany telefon komórkowy z GPS, ze Sklepu Play można pobrać aplikację o nazwie mBDL, która nas zlokalizuje i pokaże mapę okolicy. W ten sposób dojdziemy którejś z dróg. Poza tym, jeśli będziemy w zasięgu telefonii komórkowej, zadzwońmy pod numer alarmowy112.

 

    Życzymy udanych wypraw do lasu i informujemy, że każdy pracownik Lasów Państwowych na terenach leśnych, służy pomocą. Darz Bór!

 

 

 

Link do artykułu Policji: https://lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/47741,72-letni-grzybiarz-zgubil-sie-w-lesie-policjanci-i-straznicy-lesni-szybko-go-odn.html

Fot. K. Grudzień