Lista aktualności Lista aktualności

Zbiór szyszek sosny zwyczajnej z plantacji nasiennych

Zima w lasach Nadleśnictwa Głusko jest gorącym czasem pod względem zbioru szyszek sosny zwyczajnej w obiektach nasiennych.

Sosna zwyczajna jest gatunkiem jednopiennym.  W części zewnętrznej i na szczycie występują kwiaty żeńskie w postaci szyszek, u nasady pędów tegorocznych występują kwiaty męskie tworzące gęsto skupione jajowate kłosy. Zbiór odbywa się w roku dobrego urodzaju w okresie zimowym, wówczas nasiona w nich są już dojrzałe, a szyszki jeszcze zamknięte. W przypadku Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych szyszki pozyskiwane są z drzew ściętych, natomiast na Plantacjach Nasiennych, Plantacyjnych Uprawach Nasiennych, Drzewostanach Zachowawczych i Wyłączonych Drzewostanach Nasiennych i zbioru dokonuje się tylko z drzew stojących. Tegoroczny zbiór szyszek sosnowych w naszym Nadleśnictwie odbywa się na Plantacjach Nasiennych, Plantacyjnych Uprawach Nasiennych.

Wyłuszczone z nich nasiona posłużą do wysiewu na szkółkach leśnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, a sadzonki w przyszłości będą tworzyć las.

Autor tekstu; Maria Sowa-Skibińska

Autor zdjęć: Maria Sowa-Skibińska